Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1676EUB-
MAX1676EUB+
| Part Number: | MAX1676EUB+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1676EUB- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 500kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO10 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1676EUB- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 500kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | UMAX |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Efficiency | 90 % |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 420 mA |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 700 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 700 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 420 mA |
| Output Power | 444 mW |
| Output Type | Adjustable, Adjustable (Programmable), Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 3 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Boost |
| Height | 950 µm |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 3.05 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1676EUB+
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1676EUB- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1676EUB- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the MAX1676EUB+?
Are there any alternative parts available for the MAX1676EUB+?
What are the technical specifications of the MAX1676EUB+?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






