Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1674EUA-T
MAX1674EUA+T
| Part Number: | MAX1674EUA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1674EUA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1674EUA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | UMAX |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 700 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 420 mA |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Boost |
Documentation for Analog Devices MAX1674EUA+T
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1674EUA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1674EUA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of regulator and its specifications?
What is the package type and pin count?
Is the product currently in production?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


