Electronic Component
MAX1627ESA+TG071
| Part Number: | MAX1627ESA+TG071 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 3V to 16.5V 8 POS SOIC T/R |
PCX has Analog Devices Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 3V to 16.5V 8 POS SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 16 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of the product?
What is the operating voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.