Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1557ETB-T
MAX1557ETB+T
| Part Number: | MAX1557ETB+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1557ETB-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX1557 Series 5.5 V 600 mA 1 MHz Buck SMT Switching Regulator - TDFN-10 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1557ETB-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX1557 Series 5.5 V 600 mA 1 MHz Buck SMT Switching Regulator - TDFN-10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Efficiency | 97 % |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Output Voltage | 1.5 V |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable, Adjustable (Programmable), Fixed |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Analog Devices MAX1557ETB+T
| Datasheet | View & Download MAX1557ETB-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1557ETB-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1557ETB-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
Does the switching regulator have synchronous rectifier?
What is the input voltage range of the switching regulator?
What is the maximum output current of the switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


