Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232ESA-T
MAX1232ESA+T
| Part Number: | MAX1232ESA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232ESA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.62V 1 Active High/Active Low/Open Drain 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232ESA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.62V 1 Active High/Active Low/Open Drain 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 200 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Overvoltage Threshold | 4.49 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 250 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.62 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 4.25 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1232ESA+T
| Datasheet | View & Download MAX1232ESA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1232ESA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1232ESA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1232ESA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1232ESA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the stock status of the product?
Are there any alternative parts available for this product?
What are the compliance standards or regulations met by this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





