Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232CWE-T
MAX1232CWE+T
| Part Number: | MAX1232CWE+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232CWE-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.62V 4.5V/4.75V 16-Pin SOIC W T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX1232CWE-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.62V 4.5V/4.75V 16-Pin SOIC W T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 200 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Overvoltage Threshold | 4.49 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 250 ms |
| Threshold Voltage | 4.62 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 4.25 V |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Analog Devices MAX1232CWE+T
| Datasheet | View & Download MAX1232CWE-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1232CWE-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1232CWE-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1232CWE-T Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
Does this product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


