           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > MAL202116102E3
MAL202116102E3
Part Number: MAL202116102E3
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > MAL202116102E3
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (12.5 X 30mm) Axial 0.22 Ohm 840mA 8000h 85C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MAL202116102E3 Available.
Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (12.5 X 30mm) Axial 0.22 Ohm 840mA 8000h 85C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Dielectric Material Aluminium
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 1 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) 220 mΩ
Impedance 95 mΩ
Leakage Current 54 A
Life (Hours) 8000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Ripple Current 840 mA
Schedule B 8532220020
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage 25 V
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (AC) 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Diameter 12.5 mm
Height 30 mm
Lead Diameter 800 µm
Length 30 mm