           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MA2S11100L
MA2S11100L
Part Number: MA2S11100L
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MA2S11100L
Qty Available:
Description: Diode Gen Purp 80V 100MA SSMINI2
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MA2S11100L Available.
Diode Gen Purp 80V 100MA SSMINI2
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Average Rectified Current 100 mA
Current Rating 100 mA
Element Configuration Single
Forward Current 100 mA
Max Operating Temperature 150 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 80 V
Max Reverse Voltage (DC) 80 V
Min Operating Temperature -55 °C
Output Current 100 mA
Packaging Tape & Reel (TR)
Peak Non-Repetitive Surge Current 500 mA
Polarity Standard
Reverse Recovery Time 3 ns
Voltage Rating (DC) 80 V