Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC590B1R
M74HC590B1R
| Part Number: | M74HC590B1R |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC590B1R |
| Qty Available: | |
| Description: | Counter/Register Single 8-Bit Binary UP 16-Pin PDIP Tube |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC590B1R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Counter/Register Single 8-Bit Binary UP 16-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 1.627801 g |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 61 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 5 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Propagation Delay | 280 ns |
| Reset | Asynchronous |
| Turn-On Delay Time | 280 ns |
| Height | 4.59 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 7.1 mm |
Documentation for STMicroelectronics M74HC590B1R
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC590B1R Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the M74HC590B1R?
What is the package type of the M74HC590B1R?
What is the supply voltage range for the M74HC590B1R?
What is the maximum operating temperature for the M74HC590B1R?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





