Electronic Component
M74HC574M1R
| Part Number: | M74HC574M1R |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Hc/uh Series, 8-BIT Driver, True Output, PDSO20, SOP-20 |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hc/uh Series, 8-BIT Driver, True Output, PDSO20, SOP-20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 190 ns |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.