Electronic Component
M74HC574B1
| Part Number: | M74HC574B1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin PDIP |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
