Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC4538B1R
M74HC4538B1R
| Part Number: | M74HC4538B1R |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC4538B1R |
| Qty Available: | |
| Description: | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Tube |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > M74HC4538B1R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 1.627801 g |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 4 µA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 43 ns |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Width | 12.7 mm |
Documentation for STMicroelectronics M74HC4538B1R
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4538B1R Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



