Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > M74HC4053RM13TR
M74HC4053RM13TR
| Part Number: | M74HC4053RM13TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > M74HC4053RM13TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple 2-Channel Analog Multiplexer/Demultiplexer |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > M74HC4053RM13TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple 2-Channel Analog Multiplexer/Demultiplexer
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Current | 8 µA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Resistance | 100 Ω |
| Supply Type | Dual |
| Termination | SMD/SMT |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 255 ns |
| Turn-On Delay Time | 255 ns |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics M74HC4053RM13TR
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC4053RM13TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the M74HC4053RM13TR?
What is the supply voltage range for the M74HC4053RM13TR?
What is the package type for the M74HC4053RM13TR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




