Integrated Circuits (ICs) > M74HC299RM13TR
M74HC299RM13TR
| Part Number: | M74HC299RM13TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M74HC299RM13TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial/Parallel 20-Pin SOP T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > M74HC299RM13TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial/Parallel 20-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Shift Register |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 10 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 10 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 300 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 300 ns |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics M74HC299RM13TR
| Datasheet | View & Download M74HC299RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC299RM13TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download M74HC299RM13TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the STMicroelectronics M74HC299RM13TR?
What is the package type of the M74HC299RM13TR?
What is the voltage range for the M74HC299RM13TR?
How many pins does the M74HC299RM13TR have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
