Integrated Circuits (ICs) > Memory > M68AW031AM70N6T
M68AW031AM70N6T
| Part Number: | M68AW031AM70N6T |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M68AW031AM70N6T |
| Qty Available: | |
| Description: | EAR99 Surface Mount M68AW Tape & Reel (TR) ic memory 70GHz 70ns 8mm 0.000006A |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M68AW031AM70N6T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EAR99 Surface Mount M68AW Tape & Reel (TR) ic memory 70GHz 70ns 8mm 0.000006A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 70 ns |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | RAM, SRAM - Asynchronous |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
Documentation for STMicroelectronics M68AW031AM70N6T
| Datasheet | View & Download M68AW031AM70N6T Datasheet |
| Datasheet | View & Download M68AW031AM70N6T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the memory size of the product?
What is the interface of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.