Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M4T32-BR12SH6
M4T32-BR12SH6
| Part Number: | M4T32-BR12SH6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M4T32-BR12SH6 |
| Qty Available: | |
| Description: | M4T32 Series 2.8 V 120 mAh Surface Mount Timekeeper® Snaphat Battery - SOIC-28 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M4T32-BR12SH6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
M4T32 Series 2.8 V 120 mAh Surface Mount Timekeeper® Snaphat Battery - SOIC-28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 1.8 g |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Chemistry/Technology | Lithium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 kΩ |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Tolerance | 0.0035 % |
| Load Capacitance | 12.5 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Rechargeability | Non-Rechargeable |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Voltage Rating | 2.8 V |
| Depth | 21.84 mm |
| Height | 8.51 mm |
| Lead Diameter | 560 µm |
| Lead Length | 2.29 mm |
| Length | 21.84 mm |
| Width | 18.03 mm |
Documentation for STMicroelectronics M4T32-BR12SH6
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M4T32-BR12SH6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the battery?
What is the type of the integrated circuit?
What is the packaging of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










