Integrated Circuits (ICs) > Memory > M48Z02-150PC1
M48Z02-150PC1
| Part Number: | M48Z02-150PC1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M48Z02-150PC1 |
| Qty Available: | |
| Description: | M48Z02 Series 16 Kb (2 K x 8) 5 V 150 ns Zeropower® SRAM - PCDIP-24 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M48Z02-150PC1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
M48Z02 Series 16 Kb (2 K x 8) 5 V 150 ns Zeropower® SRAM - PCDIP-24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Access Time | 150 ns |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 16 kb |
| Frequency | 150 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 2 kB |
| Memory Type | Non-Volatile, RAM, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 80 mA |
| Number of Words | 2000 |
| Operating Supply Current | 80 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Word Size | 8 b |
| Height | 8.89 mm |
| Length | 34.8 mm |
| Width | 18.34 mm |
Documentation for STMicroelectronics M48Z02-150PC1
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48Z02-150PC1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to STMicroelectronics M48Z02-150PC1?
What is the memory type of M48Z02-150PC1?
What is the access time of M48Z02-150PC1?
What is the supply voltage range for M48Z02-150PC1?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










