Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > M48T58Y-70MH1
M48T58Y-70MH1
| Part Number: | M48T58Y-70MH1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > M48T58Y-70MH1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock Parallel 8Kbyte Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM/Battery Backup 28-Pin SOH Tube |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > M48T58Y-70MH1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock Parallel 8Kbyte Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM/Battery Backup 28-Pin SOH Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 70 ns |
| Frequency | 70 GHz |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 62.5 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Height | 2.69 mm |
| Length | 18.49 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for STMicroelectronics M48T58Y-70MH1
| Datasheet | View & Download M48T58Y-70MH1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T58Y-70MH1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T58Y-70MH1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the memory size of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

