Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH6E
M48T35Y-70MH6E
| Part Number: | M48T35Y-70MH6E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH6E |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDSO28 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH6E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDSO28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 70 ns |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 250 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Time Format | HH:MM:SS |
Documentation for STMicroelectronics M48T35Y-70MH6E
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH6E Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH6E Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH6E Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH6E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
