Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH1F
M48T35Y-70MH1F
| Part Number: | M48T35Y-70MH1F |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH1F |
| Qty Available: | |
| Description: | M48T35Y Series 256 Kb (32 K x 8) 5.5 V 70 ns Timekeeper® SRAM - SOH-28 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35Y-70MH1F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
M48T35Y Series 256 Kb (32 K x 8) 5.5 V 70 ns Timekeeper® SRAM - SOH-28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 70 ns |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 250 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
| Time Format | HH:MM:SS |
Documentation for STMicroelectronics M48T35Y-70MH1F
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1F Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1F Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1F Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1F Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1F Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

