Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > M48T35Y-70MH1
M48T35Y-70MH1
| Part Number: | M48T35Y-70MH1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > M48T35Y-70MH1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDSO28 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > M48T35Y-70MH1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDSO28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 28 |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Time Format | HH:MM:SS |
Documentation for STMicroelectronics M48T35Y-70MH1
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35Y-70MH1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the M48T35Y-70MH1?
What is the operating temperature range for the M48T35Y-70MH1?
What is the package type and number of pins for the M48T35Y-70MH1?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

