Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35-70PC1
M48T35-70PC1
| Part Number: | M48T35-70PC1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35-70PC1 |
| Qty Available: | |
| Description: | In a Tube of 12, STMicroelectronics M48T35-70PC1 NVRAM, 32kbit, 70ns 28-Pin PCDIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T35-70PC1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
In a Tube of 12, STMicroelectronics M48T35-70PC1 NVRAM, 32kbit, 70ns 28-Pin PCDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 4.190003 g |
| Access Time | 70 ns |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Interface | Parallel |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Height | 8.89 mm |
| Length | 39.88 mm |
| Width | 18.34 mm |
Documentation for STMicroelectronics M48T35-70PC1
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M48T35-70PC1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the memory size of this NVRAM?
What is the supply voltage range for this NVRAM?
What is the product name and manufacturer of this item?
What is the package type of this NVRAM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











