           Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T02-200PC1
M48T02-200PC1
Part Number: M48T02-200PC1
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T02-200PC1
Qty Available:
Description: Memory, Non Volatile RAM; 16 Kbit SRAM; 4.75 to 5.5V; 200; PCDIP24; 3mA Standby
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number M48T02-200PC1 Available.
Memory, Non Volatile RAM; 16 Kbit SRAM; 4.75 to 5.5V; 200; PCDIP24; 3mA Standby
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 24
Access Time 200 ns
Date Format YY-MM-DD-dd
Frequency 200 GHz
Interface Parallel
Logic Function Clock
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 2 kB
Memory Type Non-Volatile, SRAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.75 V
Operating Supply Voltage 5 V