           Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T02-150PC1
M48T02-150PC1
Part Number: M48T02-150PC1
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > M48T02-150PC1
Qty Available:
Description: Real Time Clock (RTC) Parallel 2KByte 24-Pin PCDIP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number M48T02-150PC1 Available.
Real Time Clock (RTC) Parallel 2KByte 24-Pin PCDIP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 24
Access Time 150 ns
Date Format YY-MM-DD-dd
Frequency 150 GHz
Interface Parallel
Logic Function Clock
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 2 kB
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.75 V
Nominal Supply Current 80 mA
Operating Supply Voltage 5 V
Packaging Bulk
Schedule B 8542390000
Time Format HH:MM:SS
Height 8.89 mm
Length 34.8 mm
Width 18.34 mm