Integrated Circuits (ICs) > M38510-65307BEA
M38510/65307BEA
| Part Number: | M38510/65307BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-65307BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-65307BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 240 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/65307BEA
| Technical Drawing | View & Download M38510-65307BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-65307BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-65307BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-65307BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-65307BEA Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the temperature range for this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

