Integrated Circuits (ICs) > M38510-37202BEA
M38510/37202BEA
| Part Number: | M38510/37202BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-37202BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-37202BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/37202BEA
| Technical Drawing | View & Download M38510-37202BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-37202BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37202BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37202BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-37202BEA Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

