Integrated Circuits (ICs) > M38510-37201B2A
M38510/37201B2A
| Part Number: | M38510/37201B2A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-37201B2A |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin CLLCC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-37201B2A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin CLLCC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/37201B2A
| Technical Drawing | View & Download M38510-37201B2A Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-37201B2A Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37201B2A Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37201B2A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-37201B2A Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

