Integrated Circuits (ICs) > M38510-37101BCA
M38510/37101BCA
| Part Number: | M38510/37101BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-37101BCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Positive-Edge-Triggered D-type Flip-Flops With Clear And Preset 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-37101BCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Positive-Edge-Triggered D-type Flip-Flops With Clear And Preset 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Bits | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/37101BCA
| Technical Drawing | View & Download M38510-37101BCA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-37101BCA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37101BCA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-37101BCA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-37101BCA Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and dimensions of the product?
What is the number of pins and bits in the product?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

