Integrated Circuits (ICs) > M38510-36001B2A
M38510/36001B2A
| Part Number: | M38510/36001B2A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-36001B2A |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-Line To 4-Line And 8-Line To 3-Line Priority Encoders 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-36001B2A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-Line To 4-Line And 8-Line To 3-Line Priority Encoders 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 55 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/36001B2A
| Datasheet | View & Download M38510-36001B2A Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-36001B2A Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-36001B2A Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-36001B2A Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

