Integrated Circuits (ICs) > M38510-30605BCA
M38510/30605BCA
| Part Number: | M38510/30605BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-30605BCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin CDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-30605BCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin CDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Direction | Unidirectional |
| Logic Function | Shift Register |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 36 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/30605BCA
| Technical Drawing | View & Download M38510-30605BCA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-30605BCA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-30605BCA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-30605BCA Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does the product have?
What is the supply voltage range for this product?
Can I view the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

