Integrated Circuits (ICs) > M38510-10902BCA
M38510/10902BCA
| Part Number: | M38510/10902BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > M38510-10902BCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Precision Timer 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > M38510-10902BCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Precision Timer 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 24 mA |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/10902BCA
| Technical Drawing | View & Download M38510-10902BCA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-10902BCA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-10902BCA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-10902BCA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-10902BCA Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

