Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > M38510-10304BGA
M38510/10304BGA
| Part Number: | M38510/10304BGA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > M38510-10304BGA |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Opamp Differential 3MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > M38510-10304BGA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Opamp Differential 3MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-5 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 330 mW |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments M38510/10304BGA
| Datasheet | View & Download M38510-10304BGA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-10304BGA Datasheet |
| Datasheet | View & Download M38510-10304BGA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download M38510-10304BGA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download M38510-10304BGA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the technical specifications of M38510/10304BGA?
Is M38510/10304BGA compliant with any industry standards or regulations?
What is the supply chain status of M38510/10304BGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
