           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M29W040B-90K6
M29W040B-90K6
Part Number: M29W040B-90K6
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M29W040B-90K6
Qty Available:
Description: Flash, 512KX8, 90ns, PQCC32
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number M29W040B-90K6 Available.
Flash, 512KX8, 90ns, PQCC32
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Access Time 90 ns
Data Bus Width 8 b
Frequency 90 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V