           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M29F800DB70N6
M29F800DB70N6
Part Number: M29F800DB70N6
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M29F800DB70N6
Qty Available:
Description: 512KX16 Flash 5V Prom, 70NS, PDSO48, 12 X 20 Mm, Plastic, TSOP-48
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number M29F800DB70N6 Available.
512KX16 Flash 5V Prom, 70NS, PDSO48, 12 X 20 Mm, Plastic, TSOP-48
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Access Time 70 ns
Data Bus Width 16 b
Frequency 70 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 1 MB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V