Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-45XF1
M27C1001-45XF1
| Part Number: | M27C1001-45XF1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-45XF1 |
| Qty Available: | |
| Description: | EAR99 Through Hole M27C1001 Tube ic memory 45ns 13.36mm 50mA 1Mb |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-45XF1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EAR99 Through Hole M27C1001 Tube ic memory 45ns 13.36mm 50mA 1Mb
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 45 ns |
| Density | 1 Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 45 ns |
| Density | 1 Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-45XF1
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-45XF1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory capacity of the product?
What is the access time of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory type of the product?
What is the access time of the product?
What is the density of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


