Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-15F1
M27C1001-15F1
| Part Number: | M27C1001-15F1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-15F1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Eprom; 1 Mbit Uv Eprom; 5V; 150; FDIP32W; 2 V (min.); -0.3 V (max.); 0; +70 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-15F1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Eprom; 1 Mbit Uv Eprom; 5V; 150; FDIP32W; 2 V (min.); -0.3 V (max.); 0; +70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 150 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 150 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 150 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-15F1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the product name and brand?
What type of memory is it?
What is the operating temperature range?
How many pins does it have?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





