Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12F6
M27C1001-12F6
| Part Number: | M27C1001-12F6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12F6 |
| Qty Available: | |
| Description: | EPROM UV 1M-bit 128K x 8 120ns 32-Pin CFDIPW Tube / IC EPROM UV 1MBIT 120NS 32CDIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12F6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EPROM UV 1M-bit 128K x 8 120ns 32-Pin CFDIPW Tube / IC EPROM UV 1MBIT 120NS 32CDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 120 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.5 mm |
| Length | 42.04 mm |
| Width | 13.36 mm |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-12F6
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12F6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory capacity of the product?
What is the access time of the product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




