Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C6
M27C1001-12C6
| Part Number: | M27C1001-12C6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C6 |
| Qty Available: | |
| Description: | EAR99 Surface Mount M27C1001 Tube ic memory 120GHz 120ns 11.51mm 50mA |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EAR99 Surface Mount M27C1001 Tube ic memory 120GHz 120ns 11.51mm 50mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 120 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 14.05 mm |
| Width | 11.51 mm |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-12C6
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory type of the product?
What is the access time of the product?
What is the frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

