Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C1
M27C1001-12C1
| Part Number: | M27C1001-12C1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Eprom; 1 Mbit Uv Eprom; 5V; 120; PLCC32; 2 V (min.); -0.3 V (max.); 0; +70 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-12C1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Eprom; 1 Mbit Uv Eprom; 5V; 120; PLCC32; 2 V (min.); -0.3 V (max.); 0; +70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 120 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-12C1
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-12C1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the memory size of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
