Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-10C1
M27C1001-10C1
| Part Number: | M27C1001-10C1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-10C1 |
| Qty Available: | |
| Description: | EAR99 Surface Mount M27C1001 Tube ic memory 100GHz 100ns 11.43mm 50mA |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27C1001-10C1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EAR99 Surface Mount M27C1001 Tube ic memory 100GHz 100ns 11.43mm 50mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 100 ns |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 100 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for STMicroelectronics M27C1001-10C1
| Datasheet | View & Download M27C1001-10C1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M27C1001-10C1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the packaging of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
