Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27256-2F1
M27256-2F1
| Part Number: | M27256-2F1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27256-2F1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Integrated Circuit Memory 27256/M27256/2F1 SGS THOMSON Memory Progr. Effacable au UV KX8=32 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M27256-2F1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Integrated Circuit Memory 27256/M27256/2F1 SGS THOMSON Memory Progr. Effacable au UV KX8=32
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 200 ns |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Size | 32 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for STMicroelectronics M27256-2F1
| Datasheet | View & Download M27256-2F1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the integrated circuit memory?
What is the part number of the integrated circuit memory?
What is the memory size of the integrated circuit memory?
What is the interface of the integrated circuit memory?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
