Electronic Component
M25P80-VMP6G
| Part Number: | M25P80-VMP6G |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | French Electronic Distributor since 1988 |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 8 ns |
| Frequency | 50 MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 1 MB |
| Memory Type | NOR |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Height | 850 µm |
| Length | 5 mm |
| Width | 6 mm |
Documentation for STMicroelectronics M25P80-VMP6G
| Datasheet | View & Download M25P80-VMP6G Datasheet |
| Datasheet | View & Download M25P80-VMP6G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the interface of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.