           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M25P40-VMN6PB
M25P40-VMN6PB
Part Number: M25P40-VMN6PB
Manufacturer: Micron
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > M25P40-VMN6PB
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial-SPI 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC N Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number M25P40-VMN6PB Available.
NOR Flash Serial-SPI 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC N Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Access Time 8 ns
Address Bus Width 1 b
Density 4 Mb
Frequency 75 MHz
Interface SPI, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Nominal Supply Current 8 mA
Number of Words 512000
Page Size 256 B
Sync/Async Synchronous
Voltage 2.3 V
Word Size 8 b
Height 1.75 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm