Integrated Circuits (ICs) > Memory > M25P32-VME6G
M25P32-VME6G
| Part Number: | M25P32-VME6G |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M25P32-VME6G |
| Qty Available: | |
| Description: | 32 Mbit, Low Voltage, Serial Flash Memory With 50MHz SPI Bus Interface |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M25P32-VME6G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32 Mbit, Low Voltage, Serial Flash Memory With 50MHz SPI Bus Interface
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 50 MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 4 MB |
| Memory Type | NOR |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for STMicroelectronics M25P32-VME6G
| Datasheet | View & Download M25P32-VME6G Datasheet |
| Datasheet | View & Download M25P32-VME6G Datasheet |
| Datasheet | View & Download M25P32-VME6G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the product?
What is the data bus width of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
