Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C64-MN6
M24C64-MN6
| Part Number: | M24C64-MN6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C64-MN6 |
| Qty Available: | |
| Description: | 8KX8 I2C/2-WIRE Serial EEPROM, PDSO8, 0.150 Inch, Plastic, SOP-8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C64-MN6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8KX8 I2C/2-WIRE Serial EEPROM, PDSO8, 0.150 Inch, Plastic, SOP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 900 ns |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
Documentation for STMicroelectronics M24C64-MN6
| Datasheet | View & Download M24C64-MN6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the product?
What is the interface of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.