Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-RMB6TG
M24C32-RMB6TG
| Part Number: | M24C32-RMB6TG |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-RMB6TG |
| Qty Available: | |
| Description: | EEPROM Serial-I2C 32K-Bit 4K x 8 2.5V/3.3V/5V 8-Pin UFDFPN EP T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-RMB6TG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EEPROM Serial-I2C 32K-Bit 4K x 8 2.5V/3.3V/5V 8-Pin UFDFPN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 900 ns |
| Density | 32 kb |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 530 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for STMicroelectronics M24C32-RMB6TG
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C32-RMB6TG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the interface type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

