Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-MN6
M24C32-MN6
| Part Number: | M24C32-MN6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-MN6 |
| Qty Available: | |
| Description: | EEPROM, 4KX8, Serial, CMOS, PDSO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C32-MN6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EEPROM, 4KX8, Serial, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 900 ns |
| Density | 32 kb |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
Documentation for STMicroelectronics M24C32-MN6
| Datasheet | View & Download M24C32-MN6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the type of this product?
What is the part number of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.