Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C16-WMN6
M24C16-WMN6
| Part Number: | M24C16-WMN6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C16-WMN6 |
| Qty Available: | |
| Description: | EEPROM Memory; 16kb; 2kx8bit; 400kHz; serial I2C; 900ns; 2.5V-5.5V; -40+85 deg.C; SMD; SO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > M24C16-WMN6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EEPROM Memory; 16kb; 2kx8bit; 400kHz; serial I2C; 900ns; 2.5V-5.5V; -40+85 deg.C; SMD; SO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Access Time | 900 ns |
| Density | 16 kb |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 2 kB |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Packaging | Bulk |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for STMicroelectronics M24C16-WMN6
| Datasheet | View & Download M24C16-WMN6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C16-WMN6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C16-WMN6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download M24C16-WMN6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the EEPROM memory?
What is the supply voltage range for the EEPROM?
What is the memory capacity of the EEPROM?
What is the operating temperature range for the EEPROM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

