           Electromechanical > Relays > Power Relays > LY2-AC110-120
LY2-AC110/120
Part Number: LY2-AC110/120
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > LY2-AC110-120
Qty Available:
Description: Power Relay 110/120VAC 10A DPDT(28x21.5x42.4)mm Socket
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LY2-AC110/120 Available.
Power Relay 110/120VAC 10A DPDT(28x21.5x42.4)mm Socket
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket
Number of Pins 8
Coil Current 9.2 mA
Coil Power 1.1 W
Coil Resistance 4.43 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 10 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -25 °C
Operate Time 25 ms
Power Consumption 1.1 W
Power Rating 1.2 W
Relay Type General Purpose
Schedule B 8536490075
Termination Quick Connect
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 125 V
Depth 21.5 mm
Height 36.06 mm
Length 28 mm
Width 27.94 mm