           Electromechanical > Relays > Power Relays > LY1F-AC110-120
LY1F-AC110/120
Part Number: LY1F-AC110/120
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > LY1F-AC110-120
Qty Available:
Description: Power/signal Relay SPDT Momentary 1200MW (coil) 15A (contact) 24VDC (contact) Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LY1F-AC110/120 Available.
Power/signal Relay SPDT Momentary 1200MW (coil) 15A (contact) 24VDC (contact) Panel Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Mount Flanges, Plug-In, Socket
Number of Pins 8
Ambient Temperature Range High 55 °C
Coil Current 9.2 mA
Coil Power 1.1 W
Coil Resistance 4.43 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 15 A
Current Rating 15 A
Max Current Rating 15 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 25 ms
Power Consumption 1.1 W
Relay Type General Purpose
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 22.5 mm
Height 35.56 mm
Length 43.94 mm
Width 22.6 mm